Ekstrem Spor Yaparken Ölen 10 Kişi
1-Arthur Medici

26 yaşında ki Arthur Medici ABD’nin Massachusetts eyaletinde Newcomb Hollow plajında sörf yaparken köpek balığı saldırısına uğradı. Polis denizden yaralı bir şekilde çıkardığı Arthuru hastaneye kaldılırlı ama kurtulamadı. Massachusetts eyaletinde 1936’dan beri köpek balığı saldırısında ölen ilk kişi oldu.

2-Mehmet Susam

Wingsuit sporuna büyük bir ilgisi olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Susam,hafta sonu atlayış yapmak için Fransa’ya gitmişti. Atlayış sonrası sola dönerek kayalıklara çarparak hayatını kaybetti.

Doktor daha öncesinde Kokpit Havacılık Programına verdiği röportajda winguit sporunda şöyle bahsetmişti:
“Son dört yıldır yaptığım wingsuit ve mesleğim paralel şeyler. İkisinde de adrenalin yüksek miktarda. İkisinin de yanında stres ve yüksek başarı-mutluluk bir arada. İkisinde de yüksek konsantrasyon gerekiyor. Konsantrasyondaki ufacık bir kayıp ikisinde de ölümle sonuçlanıyor”

3-Erik Roner

39 yaşında evli vee iki çocuk babası Roner 15 yıllık bir Base Jump sporcusuydu. Kaliforniya’da golf sahasına yaptıkları grup atlayşından sonra iniş sırasında paraşütünün kontrolünü kaybeden Roner ağaca çarparak hayatını kaybetti.

4-Jerzy Kukuczka

Polonyalı dağcı zamanında atletizm ve ağırlık kaldırmayla uğraşmıştı. Dağcılık klübünde izcilik yaparken dağcılık sporuna ilgi duymaya başladı. İlk tırmanışında Kohe-Tez dağında 7000 metre tırmanan sporcu kariyeri boyunca 14 tane 8000 metrelik tırmanış yapmıştı. 1989 yılında Himalayanın henüz çıkılmamış olan güney yüzüne tırmanışını yaparken 8000 metrelik yükseklikten düşerek öldü.

5-Dwain Weston

Dwain Weston zamanın en iyi ve efsanevi Base Jumperiydi. Asıl mesleği bilgisayar analistliği olan Weston dünyayı dolaşarak 1000’den fazla atlayış gerçekleştirmiştir. Colorado’daki Go Fast Games’in ilk yılında gösteri için başka bir sporcuyla atlayış yapan Weston, köprünün üzerinde geçemedi ve 193 km hızla çarptı ve hayatını kaybetti.

4-Mark Sutton

Skydivers friends having fun

007 James Bond filminin oyuncusu Daniel Craig’in deneyimli dublörü 42 yaşında Tony Uragallo ile Epic TV için uçaktan atlamıştı. Sutton atlayış sonrası rotadan sapmış ve bir dağın sırtına çarpmıştı. Kurtarma helikopteri Sutton’u bulsada 42 yaşındaki sporcu ilk darbede ölmüştü.

3-Jay Moriarity

Denizden 3km uzakta 18 metre yüksekliğinde dalgaları olan Mavericks sahilinde büyük bir dalga ile fotoğrafı olan Jay, 16 yaşında dünyada ismini duyurmuş profesyonel bir sörfçüydü. Dalış ekipmanı(scuba) ve palet kullanmadan Maldivler’in dibine oturmak için serbest dalış yaptı. Ama 22 yaşındaki sporcu geri çıkamadı.

2-Dario Barrio Dominguez

Başarılı İspanyol TV şefi, dünyayı dolaşarak diğer ülkelerin mutfak kültürlerini keşfetmişti. Şefliğin yanında wingsuit yapıyordu.

Dario İspanya’da Uluslararası Hava Festivalinde Sierra de Segura dağlarında bir grup ile atlayış yaptmıştı. İddialara göre paraşütünde bir problem olduğu ve kayaya çarparak öldüğü yönündeydi. Ama bunlar doğrulanmadı.

1-Kuraudo ‘Cloud’ Toda

Genç motokross sürücüsü Toda, 2008’de Suzuki motorlarını test ederken yaptığı kazada belden aşağısı felç olmuştu. Ama bu durum onu durdurmadı. Modifiyeli bir motosikletle göğüs kafesinden motora bağlanıyordu.

X Games Best Whip yarışması için antreman yapıyordu. Güvenlik önlemi olarak indiği çukura koydukları köpükler diğer bir düşüşte motorun sıcaklığı ile tutuştu. Göğüsünden bağlı olduğu için kendini kurtaramayan Toda 34 yaşında o çukurda yanarak can verdi.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*