Buzların Altında Donmuş Tuhaf 5 Şey
Bu kez buzun altında donan 5 tane tuhaf şeyden bahsettik.

1. Buz Kızı

500 yıl önce kurban edilerek Arjantin ve Şili sınırında bulunan yanardağın tepesinde gömülen genç kızın cesedi görenleri şok etti .

Araştırmalar sonucunda 15 yaşında kurban edilen genç kızın gömülmeden önce yaşadığı araştırmacılar tarafından tespit edilmiş. Üstelik üzerinden 500 yıl geçmesine rağmen vücudundaki herhangi bir nokta , saçları ve kıyafetleri bozulmadığı görüldü . Bunun sebebi ise bilim adamlarının söylemlerine göre buzun altında kalmış olduğu belirtildi .

2. Donmuş Mamut

Sibiryada 2010 yılında yapılan çalışmalar sırasında hemen hemen hiç bozulmamış bir mamut fosili bulundu . Yıllardır buz altında kalmış olması sebebiyle vücudun da hiçbir parçalanma olmadan keşfedildi. Kazı sırasında aynı zamanda koyu bir sıvı içerisinde bulundu . Bu sıvının mamuta ait olan kan olduğu tespot edildi .

Kanın şimdiye kadar bulunan en iyi örneği olduğu açıklandı . Bozulmamış kan sayesinde “klonlama” nında yapılabileceği düşünülebiliyor . Yapılan testlerde mamutun 40bin yaşında olduğunu ve donduğunda yaklaşık 50 yaşında olduğu tahmin ediliyor .

3. Buzulların Altındaki Hazine

Alplere tırmanan bir dağcı şans eseri olarak buzların altında bir hazine bulur . Bu hazine içinde birsürü küçük paketlerden oluşan kutucuklar vardır. Kutunun üzerinde hindistanda üretildiğine dair üzerinde bir yazı bulundu . Paketlerin içinde birçok takı ve değerli taş olduğu ortaya çıktı . 377 milyon dolar($) değerinde olan bu hazinenin kime ait olduğunu araştırmak isteyen araştırmacılar çalışmalara başladılar ve sonunda Hindistana ait olan 2 uçağın bu bölgede çarpıştığını ve hazinenin o bölgeye dağıldığı tahmin ediliyor.

4. Donmuş Bir Orman

Alaskanın Mendenhall buzulunun altında araştırmalar sonucunda donmuş orman olduğu ortaya çıktı. Yarım asır boyunca buzuldan bir yer görülmeyen alanda 2012 yılından itibaren ağaçlar görülmeye başlandı . Ağaçların boylarının ise 1.2 ve 1.5 metre arasında değiştiği görülmektedir. Ağaçların cinsi Ladin olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

5. Donmuş Gergedan Bebeği

Rusya’nın yakutistan bölgesinde yasal bir avcı oldukça ilginç ve eşsiz bir şey keşfetmiştir. Üstündeki postuyla korunmuş gergedanın yaklaşık 10.000 yaşında olduğu düşünülmuştür. Buzullar sayesinde iyi korunmuş olan gergedandan bilim insanları DNA örneği almak istemektedirler
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*