Tarihin En Tehlikeli 5 Korsanı
5- William Kidd

İskoçyalı denizci Kidd ilk olarak denizlerde korsan avına başlamıştı. Daha çok para kazanmak için silahsız Hintli bir ticari gemiye saldırmasından sonra başına ödül kondu. Kazandığı tüm ganimetleri New York şehrinin yakınlarındaki adaya gömdü ve bunun kendisini kurtaracağını düşündü. Bostan şehrinde eşi ile tutuklandı ve İngiltereye gönderildi. 1701 yılında idam edildi ve Karayiplerde diğer korsanları ibret olması için cesedi 2 yıl boyunca zincirlere asıldı.

4- Edward “Karasakal” Teach

Ünlü gemi Quenn Anne’s Revenge kaptanı olan Karasakal ele geçirdiği gemiler ile birlikte 400 civarı mürettebata sahipti. Karayiplerde onlarcca gemi yağmalamıştı ve bu onun ismini duyurmuştu. Teğmen Maynard kontrolündeki gemi ile savaşmıştı. Uzun süren dövüşten sonra Karasakal ölmüştür.

3- Henry Morgan

Henry Morgan uzun yıllar İngiltereye hizmet etmişti. Ancak sonrasında tayfasıyla beraber İspanyol gemilerine ve şehirlerine saldırılar düzenlemiştir. En büyük saldırısı Panama şehrineydi. Bu saldırıda İngiltere tarafından yakalanmış ama İngiltere ile İspanya savaşından dolayı serbest bırakılmış ve Jamaikaya vali yardımcısı olarak atanmıştı. Jamaikada eşiyle beraber yaşayan Henry Morgan 1688 yılında tüberkülozdan dolayı ölmüştür.

2- Oruç Reis

Oruç Reis 1470 yılında Midilli adasında doğmuştur Barbaros Hayreddin Paşa’nın ağabeyidir. Şehzade korkuttan 2 savaş gemisi aldı ve akdenize açıldı. Seferlerinde çok sayıda ganimet ele geçirdi ve bunları Midilliye giderek ailesine ve fakirlere dağıttı. Dev savaş gemilerini alt etmeyi başardı ve ismini Avrupaya duyurdu. İspanya tarafından başlarında Marki de Fomars komutanı olan büyük deniz kuvvetleri ile savaşan Oruç Reis 1518 yılında vurularak öldürüldü.

1- Sir Francis Drake 

Dönemin en büyük korsanlarından olan Drake İngilterenin emriyle çok sayıda İspanyol donanması gemilerini yağmalamıştır. Drake Kuzey Amerika sahilindeki bir kaç adayı Kraliçe Elizabeth için ele geçirmiştir. Ayrıca dünyanın çevresini dolaşan ilg İngiliz kaptandır. 1596 yılında Pasifik Okyanusunda dizanteri hastalığı nedeni ile hayatını kaybetmiştir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*